Dziś w całej Polsce protestują Studenci! Ich głosu trzeba słuchać. To głos ludzi, którzy za kilka, kilkanaście lat będą rządzić naszą Ojczyzną. Tego protestu po prostu nie można nie zauważyć. Sam fakt, że postanowili wyjść dziś na ulicę oznacza, że z międzypokoleniowym dialogiem jest coś nie tak. Liczę, że uda im się przebić ze swoimi dwunastoma postulatami.

Dopisałabym jednak jeszcze jeden ważny, 13 – sty postulat, a brzmi on – „Chcemy żyć w państwie szanującym prawa pracownicze!”.

Szanowni Studenci – nie można walczyć o wolność, równość, godność bez poszanowania praw pracowniczych! Nie da się być wolnym, będąc wyzyskiwanym. Nie można żyć godnie funkcjonując w systemie, który traktuje pracownika wyłącznie jako koszt! Pamiętajcie, że żadne uprawnienia nie są dane raz na zawsze. Walczcie o godne płace, godne warunki pracy, o poszanowanie zasad dialogu społecznego. Bez niego staniecie się niewolnikami, pracującymi na śmieciowych umowach, bez szans na bezpieczną przyszłość.

Walka o prawa pracownicze ma sens. One gwarantują możliwość bycia niezależnym, pełnowartościowym obywatelem. Człowiek wykluczony ekonomicznie, chronicznie obawiający się o utratę pracy, spędzający w niej kilkanaście godzin dziennie w pogoni za minimum, uzależniony od poglądów i widzimisię pracodawcy pozostaje bez szans w walce o takie idee jak świeckość, czy wolność mediów. Brak poszanowania praw pracowniczych doprowadza do sytuacji, w której życie opiera się o walkę, aby dotrwać do przysłowiowego „1 – ego”. W czasie kiedy Wy będziecie tyrać na ratę za mieszkanie politycy zrobią z naszym krajem co im się będzie żywnie podobać.

Bez poszanowania praw pracowniczych demokracja staje się trudno dostępnym luksusem.

Powodzenia,

Dorota Gardias
Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych